تبلیغات
دنیای موبایل، کامپیوتر و تکنولوژی!!

فتوشاپ سال‌هاست که پرفروش‌ترین نرم‌افزار ویرایشگر تصاویر نقشه‌بیتی در سراسر دنیا محسوب می‌شود و آن‌چنان معروف و محبوب شده که به استانداردی برای برنامه‌های ویرایشگر عکس تبدیل شده است. این نرم‌افزار به عنوان یکی از بزرگترین منابع در‌آمد شرکت ادوبی هر ساله سود سرشاری را به سوی این شرکت معتبر نرم‌افزاری سرازیر می‌کند. اما همین فتوشاپ غول‌پیکر امروزی، در ابتدای کار محصول بسیار کوچکی بود که اگر استعداد و تلاش تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه میشیگان نبود، شاید هرگز به موقعیتی این‌چنین نمی‌رسید. هنوز هم ادوبی در نزد بسیاری از گرافیست‌ها به عنوان “سازنده‌ فتوشاپ” معروف است و کمتر کسی از کاربران معمولی می‌داند که شرکت ادوبی در ابتدا تنها یک توزیع کننده‌ فتوشاپ بوده است.


در حال حاضر فتوشاپ تنها برای دو سیستم عامل Windows و MAC ارائه می‌شود و لذا اگر شما از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کنید در حالت کلی باید قید استفاده از فتوشاپ را در لینوکس بزنید .


به شخصه یکی از مشکلاتی که با آن در اوبونتو روبه‌رو بودم عدم امکان استفاده از فتوشاپ در اوبونتو بود. در حالی که برای سایر نرم‌افزارهای ویندوزی معادل‌های خوبی از آن در لینوکس وجود داشت.
البته نرم‌افزار Gimp هم نرم‌افزاری است که از آن به عنوان معادل فتوشاپ در لینوکس یاد می‌کنند ، اما بی اقراق هیچ‌گاه امکانات و قابلیت‌های فتوشاپ را نداشته است ، خصوصا اگر کاربری باشید که چندین سال با فتوشاپ در ویندوز کار کرده‌اید با توجه به محیط کاملا متفاوت نرم‌افزار Gimp به سختی می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید .

اما با روشی که در این مقاله معرفی می‌کنیم می‌توانید Adobe Photoshop CS ME  را در لینوکس Ubuntu 10.10 استفاده کنید .
این روش کاملا تست شده است و فتوشاپ به صورت کاملا پایدارقابل استفاده است … و همانند ویندوز می‌توانید به صورت مستقیم در فتوشاپ  فارسی تایپ کنید و یا پلاگین‌های مختلف فتوشاپ را نصب و استفاده کنید !

مواد لازم :

1- یک رایانه که بر روی آن ویندوز نصب شده باشد (ویندوز نصب شده حتی می‌تواند به صورت مجازی و با استفاده از نرم‌افزارهایی چون VMWare یا Virtual Box نصب شده باشد)
2-فتوشاپ CS5 ME بر روی ویندوز فوق نصب شده باشد
3- یک رایانه که بر روی آن اوبونتو 10.10 نصب شده باشد.
4- یک ارتباط اینترنتی
5- وقت و حوصله به مقدار لازم .

ابتدا وارد ویندوز شوید و اگر فتوشاپ نصب نیست آن را به صورت کامل نصب کنید ، اگر هم از قبل فتوشاپ CS5 را نصب دارید که چه بهتر !
خوب حالا در ویندوز یک فولدر با نام دلخواه در یکی از درایو‌هایی که در اوبونتو نیز به آن دسترسی دارید بسازید . به طور مثال من نام این فولدر را CS5 on Ubuntu انتخاب کردم .

مرحله اول:  برونریزی (Export) از اطلاعات Adobe در رجیستری ویندوز

حالا می‌بایست وارد رجیستری ویندوز شوید . برای این کار Run را اجرا کرده و عبارت regedit را تایپ کنید و سپس OK کنید . (در ویندوز 7 تنها کافی است عبارت regedit را در بخش جستجوی منوی استارت وارد کنید و Enter را بزنید)

حالا وارد مسیر زیر شوید :

HKEY_LOCAL_MACHINE -> Software -> Adobe

سپس بر روی آیکون فولدر Adobe کلیک راست کرده و گزینه Export را انتخاب کنید .

حالا فایل را با نام Adobe در فولدری که قبلا ساخته بودید ذخیره کنید. به این فایل بعدا در اوبونتو نیاز خواهیم داشت .

مرحله دوم : کپی فایل‌های مورد نیاز فتوشاپ

در این مرحله می‌بایست فایلهای برنامه فتوشاپ را در فولدری که قبلا ساخته‌اید کپی کنید تا بعدا در اوبونتو از آنها استفاده کنید .

البته اگر به محتویات درایو ویندوز در اوبونتو دسترسی دارید می‌توانید از کپی کردن فایلها در یک فولدر جداگانه صرف نظر کنید و در اوبونتو مستقیما اقدام به کپی فایلها از درایو ویندوز به درایو اوبونتو کنید. لذا در صورتی که در اوبونتو دسترسی به فایلهای درایوی که در آن ویندوز نصب شده است دارید . میتوانید از انجام این مرحله خودداری کنید و مستقیما به مرحله بعد بروید .

در این مرحله ابتدا به سراغ فایلهای نصب شده فتوشاپ خواهیم رفت تا از آن کپی بگیریم . در این مثال فرض بر این شده است که درایو ویندوز شما C هست .

ابتدا وارد مسیر زیر شوید :

C:\Program Files

حالا فولدر Adobe را یافته و آن را کپی کنید سپس به فولدری CS5 on Ubuntu مراجعه کنید (فولدری که درابتدا با نام دلخواه ساختیم). حالا یک فولدر با نام 1 بسازید و فولدر Adobe را در داخل این فولدر کپی کنید.

حالا به مسیر زیر مراجعه کنید :

C:\Program Files\Common Files

حالا فولدر Adobe را یافته و آن را کپی کنید سپس به فولدری CS5 on Ubuntu مراجعه کنید (فولدری که درابتدا با نام دلخواه ساختیم). حالا یک فولدر با نام 2 بسازید و فولدر Adobe را در داخل این فولدر کپی کنید.

حالا می‌بایست فایلهای موجود در فولدر Application Data را کپی کنید .

اگر ویندوز XP دارید باید وارد مسیر زیر شوید :

C:\Documents and Settings\$USER\Application Data

و اگر از ویندوز ویستا یا ویندوز7 استفاده می‌کنید وارد مسیر زیر شوید :

C:\Users\$USER\AppData\Local

توضیح اینکه : ($USER) نام کاربری ویندوز شماست .

حالا فولدر Adobe را یافته و آن را کپی کنید سپس به فولدری CS5 on Ubuntu مراجعه کنید (فولدری که درابتدا با نام دلخواه ساختیم). حالا یک فولدر با نام 3 بسازید و فولدر Adobe را در داخل این فولدر کپی کنید.

سپس به فولدر System32 ویندوز در مسیر زیر مراجعه کنید :

C:\windows\system32

با استفاده از بخش جستجوی ویندوز (Search) فایل odbcint.dll را پیدا کنید و آن را در فولدر CS5 on Ubuntu (فولدری که درابتدا با نام دلخواه ساختیم) کپی کنید.

خوب حالا اگر همه مراحل را تا اینجا درست انجام داده باشید می‌بایست فولدر CS5 on Ubuntu به صورت زیر باشد :

خوب حالا کارمون با ویندوز تموم شد و به مرحله بعدی میریم … سیستم رو ریستارت کنید و وارد اوبونتو شوید .

مرحله سوم : نصب برنامه Wine در اوبونتو

در این مرحله می‌بایست برنامه Wine را از مخازن اوبونتو نصب کنید .
بر روی Application کلیلک کنید و Ubuntu Software Center را انتخاب کنید .

سپس در بخش جستجو پنجره Ubuntu Software Center کلمه wine را تایپ کنید و بر روی دکمه Install کلیک کنید .

توضیح اینکه : معمولا دو نسخه Wine در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود . بهتر است پکیج (Binary Emulator and Library) را نصب کنید که فونت‌های hsjhknhvn مایکروسافت هم همراه آن نصب می‌شود .

مرحله چهارم: نصب پکیج‌های مورد نیاز برای اجرای فتوشاپ

دقت داشته باشید که اتصال اینترنتی‌تان برقرار باشد، پکیج‌هایی که در ادامه از طریق ترمینال نصب خواهند شد حدود 120 مگابایت حجم دارند) نصب این پکیج‌ها برای اجرای پایدار و بدون مشکل فتوشاپ ضروری است.

ترمینال اوبونتو را اجرا کنید . (برای اجرای ترمینال می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Alt+Ctrl+T استفاده کنید و یا اینکه ترمینال را از مسیر Applications > Accessories اجرا کنید)

در ابتدا با دستور زیر فونت‌های استاندارد ویندوزمایکروسافت بر روی اوبونتو نصب خواهد شد :

sudo apt-get install wine ttf-mscorefonts-installer

پس از به اتمام رسیدن این مرحله با تایپ دستور کوتاه زیر یک فولدر با نام .Wine در مسیر Home اوبونتو ایجاد خواهد شد:

winecfg

سپس پنجره تنظیمات Wine باز خواهد شد ، کافی است بر روی Ok کلیک کنید .

حالا برای  نصب سایر پکیج‌های مورد نیاز ابتدا دستور زیر را در ترمینال اوبونتو وارد کنید :

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks

و سپس با دستور زیر کار نصب پکیج‌های مورد نیاز به اتمام می‌رسد : ( این مرحله با توجه به سرعت اینترنتی  شما ممکن است کمی طول بکشد)

sh winetricks msxml6 gdiplus gecko vcrun2005sp1 vcrun2008 msxml3 atmlib

مرحله پنجم: انتقال فایلهای مورد نیاز به درایو C برنامه Wine

پس از نصب Wine نوبت آن است تا فایلهای فتوشاپ را در محل‌های مذکور کپی کنیم .

برای این منظور بر روی Application کلیک کنید و از سر برگ Wine ، گزینه Browse C: Drive  را برگزینید.

خوب حالا به فولدری که در ویندوز ساخته بودید و فایلهای فتوشاپ را در آن ذخیره کرده بودید مراجعه کنید و طبق دستورالعمل زیر محتویات هر فولدر را به مسیرهای زیر انتقال دهید .

محتویات فولدر 1 (فولدر Adobe) را به مسیر زیرانتقال دهید:

$HOME/.wine/drive_c/Program Files/Adobe

محتویات فولدر 2 (فولدر Adobe) را به مسیر زیر انتقال دهید:

$HOME/.wine/drive_c/Program Files/Common Files/Adobe

محتویات فولدر 3 (فولدر Adobe) را به مسیر زیرانتقال دهید:

$HOME/.wine/drive_c/users/$USER/Applications Data/Adobe

فایل DLL را نیز به مسیر فوق انتقال دهید:

$HOME/.wine/drive_c/windows/system32/odbcint.dll

اگر هم مرحله دوم از این راهنما را انجام نداده‌اید و در اوبونتو به درایو ویندوز دسترسی دارید می‌توانید مستقیما فایلها را طبق دستورالعمل زیر کپی کنید :

>C:\Program Files\Adobe\ -> $HOME/.wine/drive_c/Program Files/Adobe
C:\Program Files\Common Files\Adobe -> $HOME/.wine/drive_c/Program Files/Common Files/Adobe
C:\Documents and Settings\$USER\Application Data\Adobe -> $HOME/.wine/drive_c/users/$USER/Applications Data/Adobe
C:\windows\system32\odbcint.dll -> $HOME/.wine/drive_c/windows/system32/odbcint.dll

خوب حالا فقط فایل Adobe.reg  باقی موند . این فایل را در مسیر Home اوبونتو کپی کنید . (برای این منظور بر روی Place کلیک کنید و اولین گزینه یعنی Home Folder را انتخاب کنید)

سپس ترمینال اوبونتو را اجرا کنید . (برای اجرای ترمینال می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Alt+Ctrl+T استفاده کنید و یا اینکه ترمینال را از مسیر Applications > Accessories اجرا کنید)

حالا کافی است دستور زیر را در ترمینال وارد و کلید Enter را بزنید :

wine regedit adobe.reg

با این دستور اطلاعات رجیستری مربوط به برنامه Adobe وارد رجیستری Wine می‌شود.

خوب کار تمومه …

در درایو C نرم‌افزار wine به فولدر Program Files مراجعه کنید و بر روی آیکون Photoshop.exe دو بار کلیک کنید …

به فتوشاپ خوش آمدید:

نصب Adobe Photoshop CS5 ME در Ubuntu 10.10

پانوشت:

1- اگر پس از طی تمامی مراحل و با اجرای فایل photoshop.exe با پیغام خطا همانند شکل زیر مواجه شدید:

بر روی فایل Photoshop.exe کلیک راست کنید و گزینه properties روبرگزینید. سپس به سربرگ Permissions مراجعه کرده و گزینه Allow executing file as program را علامت‌دار کنید (تیک بزنید).

2- تمامی کلیدهای میانبر فتوشاپ در اینجا هم عمل خواهند کرد … منتها برای استفاده از کلیدهای میانبر حتما می‌بایست زبان کیبورد بر روی انگلیسی باشد

3- تمامی اکشن‌ها – براش‌ها و پترن‌ها و یا حتی پلاگین‌هایی که نیاز به نصب دارند را می‌توانید همانند ویندوز در اوبونتو نصب کنید و از آن در فتوشاپتان استفاده کنید.

4- از آنجایی که نرم افزار Wine تنها برای X86 (سیستم‌ عامل‌های 32بیتی ) تهیه شده لذا اگر از اوبونتو 64 بیتی استفاده می‌کنید باید قید استفاده از wine و بالطبع فتوشاپ را بزنید.

5- بر خلاف روش‌ ساده‌تری که برخی از آن استفاده می‌کنند … یعنی استفاده از نسخه Portable فتوشاپ و اجرای آن با استفاده از برنامه wine  که فتوشاپ در این حالت مدامcrash می‌کند و یا برخی از بخشها عمل نمی‌کنند … در روشی که توضیح داده شد این مشکلات به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت و می‌توانید از فتوشاپ بدون مشکل و یا هرگونه Crash همانند نسخه ویندوزی از آن در لینوکس اوبونتو و به صورت کاملا پایدار استفاده کنید و به صورت مستقیم نیز فارسی تایپ کنید ، علاوه بر اینکه با استفاده از این روش نیازی به کرک کردن فتوشاپ نیز نخواهید داشت .

6- این مقاله جهت نصب و استفاده از فتوشاپ نسخه CS5 در اوبونتو نسخه 10.10 تهیه شده و کاملا تست شده است اما ممکن است در نسخه‌های دیگر فتوشاپ و یا نسخه‌های دیگر اوبونتو قابل استفاده نباشد .

7- یکی از نرم‌افزارهای جالب و رایگان اوبونتو نرم‌افزاری کوچک و کاربردی است با نام  APtonCD که با استفاده از آن می‌توانید از تمامی پکیج‌ها و آپدیت‌های نصب شده در اوبونتو یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورتی که بعدها مجددا اوبونتو را نصب کردید نیازی به دانلود و نصب تمامی پکیج‌ها و آپدیت‌ها نداشته باشید … تنها کافی است با استفاده از APtonCD و نسخه پشتیبانی که از قبل تهیه کرده بودید ، تمامی آپدیت‌ها و پکیج‌های مورد نیاز  را بدون نیاز به دریافت مجدد آن از اینترنت نصب کنید  و یا آپدیت‌های دریافت شده در یک رایانه را به راحتی به یک رایانه دیگر که دسترسی به اینترنت ندارد منتقل کنید. لذا پشنهاد می‌شود پس از اتمام همه مراحل گفته شده یک نسخه پشتیبان از پکیج‌های دریافتی برای استفاده از فتوشاپ در اوبونتو با استفاده از این نرم‌افزار تهیه کنید تا در دفعات بعدی نیازی به دریافت مجدد پکیج‌ها از اینترنت نداشته باشید .
APtonCD را در Ubuntu Software Center جستجو کنید و آن را با حجم تقریبی 1 مگابایت نصب کنید (ویندوزی‌ها نمونه‌ی مشابه برای تهیه نسخه پشتیبان از آپدیت‌های ویندوز بیاورند!)


منبع:shahvar.net


نظرات () نویسنده: ali j پنجشنبه 10 شهریور 1390 - 02:51 ب.ظ

آخرین مطالب

» فعال‌سازی ویژگی Do Not Track در گوگل کروم ! ( یکشنبه 27 اسفند 1391 )
» 7ترفند برای افزایش امنیت مودم های بی سیم !! ( یکشنبه 27 اسفند 1391 )
» اینترنت افلاین! ( یکشنبه 27 اسفند 1391 )
» دانلود مسنجر قدرتمند برای جاوا ( جمعه 17 شهریور 1391 )
» باز كردن چندین آیدی در یاهو مسنجر بدون هیچ برنامه ای! ( پنجشنبه 2 شهریور 1391 )
» یاهو مسنجر را در مقابله با هک مقاوم کنیم ( سه شنبه 10 مرداد 1391 )
» ۸ هک کاربردی برای سفارشی تر کردن وردپرس ( چهارشنبه 28 تیر 1391 )
» چگونه ایمیل شما هک می شود؟ ( چهارشنبه 28 تیر 1391 )
» راهی برای پیدا کردن IP فرسنده ایمیل , در یاهو. ( جمعه 19 خرداد 1391 )
» دو فولدر با نام یکسان در یک مکان بسازید!! ( جمعه 19 خرداد 1391 )
» نحوه تبدیل فرمت هارد درایو یا فلش درایو از FAT32 به NTFS ( چهارشنبه 2 فروردین 1391 )
» طریقه وارد كردن متون نستعلیق با بهترین كیفیت در فتوشاپ ( دوشنبه 29 اسفند 1390 )
» نحوه ساخت رمز عبور تصویری در «ویندوز 8» ( پنجشنبه 4 اسفند 1390 )
» پرینتر های لیزری و بمب ساعتی !!! ( چهارشنبه 19 بهمن 1390 )
» مراحل اولیه ایجاد امنیت در شبکه!!!!!!!! ( چهارشنبه 19 بهمن 1390 )
 

نظرسنجی

وبلاگ را چگونه میبینید؟ADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما